Véleményem szerint a klímaberendezéseket alaposan csak mosással lehet megtisztítani. Röviden úgy illusztrálnám, hogy
ha koszos a kezünk, akkor étkezés előtt nem fertőtlenítőszert fújunk rá, hanem megmossuk.
Léteznek olyan tisztításra szánt vegyszerek amik oldják a szennyeződést, de ha ez egy olyan légkondiban alkalmazzák amit rendszeresen használnak, akkor a feloldott masszív trutyi csak a kondenzvíz elvezetőjén tud távozni, már ha valóban tud maradéktalanul távozni. Az nem életszerű, hogy az egyébként nem olcsó vegyszerrel addig locsolják amíg alaposan át nem "öblítődik" a kondenzvíz elvezetője, ami egyébként alig egy ujjnyi átmérőjű nyílás.
A rendszeres tisztítás nem csak a hatékonyságot, de a levegő minőségét is befolyásolja pozitív irányban, ami hozzájárul az ott élők egészségének megőrzéséhez.
Mit takar egy karbantartás mosással?
Természetesen az üzemi állapot ellenőrzésen túl - ami fontos része a karbantartásnak - a beltéri egység bizonyos részeit vízzel és vegyszerrel alaposan kimosom. Ehhez egy speciális úgynevezett mosózsákot használok, ami a koszos vizet egy tartályba vezeti és a fröccsenő víztől is megóvja a helyiséget és berendezéseit. A mosást egy olyan nagynyomású mosóval végzem ami kellően erős vízsugarat biztosít a kosz eltávolításához, azonban nem tesz kárt a hőcserélő vékony lamelláiban, valamint a beltéri egység elektronikájában.
Ehhez a művelethez leszedem a burkolatot, hogy a ventilátorhoz is hozzáférjek. A szennyvíz java egy tartályba kerül gyűjtésre, míg egy része a kondenzvíz elvezetőjén távozik, ezzel is fellazítva a csőben lerakodott szennyeződést. A burkolatot is megmosom, így a "levegő útjába" kerülő alkatrészeken nem marad sem por, sem kosz, ami kiváló táptalajt biztosít a különböző légúti fertőzéseket okozó baktériumoknak.
A teljes folyamat az előre nem látható komplikációk nélkül, körülbelül 1,5-2 óra